پرسشهای متداول

شرکت ذخیره شاهد
تفاوت اعضاء مؤسسه اندوخته شاهد و سهامداران شرکت سرمایه گذاری شاهد در چیست؟

با ورود شرکت به بورس و نیز تشکیل مؤسسه اندوخته شاهد ، آن سهامداران شرکت شاهد که به مؤسسه اندوخته شاهد وکالت داده بودند از سهامداری مستقیم شرکت شاهد خارج و به عضویت مؤسسه درآمدند که آن مؤسسه سهامدار شرکت شاهد شد و به نیابت از اعضاء خود تصمیم گیری می کند. ولی آنهائی که به مؤسسه وکالت نداند و سهامدار بی واسطه شرکت شاهد باقی ماندند خود رأسا می بایست کلیه امور سهامداری خود را انجام دهند که بعضی از تفاوتهای اعضاء مؤسسه اندوخته شاهد و سهامداران شركت شاهد به شرح ذیل می باشد:

 • قواعد حاكم بر معاملات اعضاء، مقررات داخلي مؤسسه اندوخته شاهد مي باشد(که غالبا مطابق با بورس است) ولی قواعد حاكم بر معاملات سهامداران آزاد ، قوانين بورس.
 • سهامداران ازاد مي بايست شخصاً در مجامع شركت نمايند ولي مؤسسه از طرف اعضاء در مجامع شركت مي كند.
 • اعضاء جهت ارائه درخواست فروش سهام خود مي بايست به يكي از ادارات بنياد شهيد و امور ايثارگران مراجعه كنند ولي سهامداران بايد به يكي از كارگزاري ها در شهرهايي كه تالار بورس وجود دارد ارائه درخواست نمايند.
 • در این سالها سود اعضاء توسط مؤسسه تبدیل به واحد سهمی شده ولی سود سهامداران شرکت شاهد غالبا معطل مانده است .
 • افزایش سرمایه اعضاء مؤسسه سریع و مستقیم توسط مؤسسه انجام شده ولی سهامداران شرکت شاهد باید در فرجه قانونی رأسا اقدام کنند.
 • سهام بانک دی برای اعضاء مؤسسه با حفظ سهام شاهد برای آنها خریداری شد ولی برای سهامداران شرکت شاهد این سهم خریداری نشده است.
 • مؤسسه برای اطلاع رسانی به اعضاء برنامه های متنوع و وسیعی دارد ولی برای سهامداران شرکت شاهد این امکان تقریبا فراهم نیست.
چگونه می توانیم از موجودی سود و واحدسهمی خود مطلع شویم؟
 1. سایت اینترنتی شرکت در قسمت پرتال اعضا.
 2. تلفن گویای هوشمند شرکت به شماره 88895333-021
 3. سامانه پیام کوتاه شرکت به شماره 30002325
 4. مسئولین اشتغال درادارت بنیاد شهید که اطلاعات اعضاء محترم دراختیار آنها قرار گرفته است.
 5. نماینده شرکت در استان مربوطه
چرا موجودی سهام اینجانب در مقایسه با دیگر اعضاء کمتر است و برای بعضی از آنها هشت میلیون و برای من دو میلیون تومان است؟

اعضاء محترمی که بیش از حدود 30 میلیون ریال سرمایه نزد این شرکت داشته باشند ، قطعا واریزی به حساب خود داشته اند و سهام خریداری نموده اند هرچند مربوط به سالها قبل و مبلغ اندکی بوده باشد.

 

چرا موجودی اعضاء یک خانواده اندکی باهم فرق دارد؛ درحالیکه همه عضو یک خانواده هستند؟

این قیمت هر سهم است كه دائم در حال تغيير و نوسان است که با افزايش آن دارائي عضو افزايش یافته و با كاهش آن سرمايه عضو كاهش پيدا مي كند. مانند یک ملک که ارزش آن دائم در نوسان است (قیمت سهام) نه متراژ آن. و تعداد سهام فقط يا با خريد سهام جديد يا افزايش سرمايه و يا تبديل مطالبات به سهام افزايش مي يابد.

آیا خود ما می توانیم واحدسهمی خود را در بورس بفروشیم؟

خیر؛ بورس مؤسسه اندوخته شاهد را به عنوان سهامدار شرکت شاهد می شناسد و شما هم اعضاي موسسه ياد شده هستید وصرفا این مؤسسه است که می تواند سهام شما را بفروش رساند.در صورتي كه بخواهيد خودتان خريد و فروش سهام را انجام دهيد بايد سهام شركت شاهد را در بورس خريداري نماييد.

نحوه فروش سهام و برداشت سود سهام سهامداران شرکت سرمایه گذاری شاهد به چه صورت می باشد؟

سهامداران شركت سرمايه گذاري شاهدكه عضو موسسه اندوخته شاهد نيستند جهت فروش سهام خود مي بايست همراه با شناسنامه، كارت ملي  و شماره حساب بانكي به يكي از كارگزاري هاي بورس اوراق بهادار مراجعه نمايند و فرم درخواست فروش سهام را تكميل نمايند.  جهت دریافت سود سهام نیز باید درخواست خود را بهامور سهام شرکت شاهد ارسال نمایند.
امورسهام شرکت شاهد : 88747063-021

فروش واحدسهمی به چه نرخی انجام می شود؟

فروش واحد سهمی به قيمت تاریخ انجام فروش  عضو انجام می شود و تا آن زمان تمامی عواید کما فی السابق به عضو متقاضی تعلق خواهد گرفت.شايان ذکر است ، قیمت واحد سهمي در مؤسسه ، قیمت پاياني روز قبل سهام شاهد در بورس می باشد.

جهت فروش واحد سهمی از چه طریقی می توان اقدام کرد؟

اعضا می توانند با در دست داشتن مدارک هویتی شامل کارت ملی و کارت بنیاد  به همراه شماره حساب بانك اقتصاد نوین به نماینده اين شركت مستقر در استان مربوطه مراجعه و جهت تکمیل فرم فروش اقدام نمایند. البته قبل از ارائه درخواست فروش حتماً لازم است از فعال بودن حساب بانكي خود اطمينان حاصل كنند.

نمایندگان شرکت معمولاً توصیه می کنند که سهام را نفروشیم علت چیست؟

به دلیل این که ارزش واقعی سهام شاهد خیلی بیشتر از نرخی است که در ساز و کار سازمان بورس و با توجه به شرایط اقتصادی فعلی تعیین می شود و در حال حاضر نرخ سهام کاهش داشته است وظیفه ما ایجاب می کند که با راهنمایی و مشاوره ی لازم اعضا را از این موضوع در هنگام فروش مطلع کنیم تا از متضرر شدن آنها به این نحو جلوگیری گردد

سود سالهای قبل را که دریافت نکرده ایم چه وضعیتی پیدا کرده و درصورتیکه سود سهام خود را برداشت نکنیم چه وضعیتی خواهد داشت؟

بطوركل به سود سهام هيچ سودي تعلق نگرفته و بعنوان طلب سهامدار نزد موسسه مي ماند كه صلاح اعضاء محترم در این است که با ارائه درخواست خود به بنیاد مربوطه ، نسبت به برداشت آن اقدام نمایند. البته درصورت انجام افزایش سرمایه ، مؤسسه آنها را تبدیل به واحدسهمی می کند که تابحال نیز تقریبا اینچنین بوده و سعي شده  تمامی سود اعضاء محترم مؤسسه اندوخته شاهد  تبديل به واحد سهمي موسسه و سهام بانک دی شود.

سود و بازدهی سهامدار از یک سهم ، به چه نحو بدست می آید؟
بطور كل يك شخص با خريد يك سهم از دو طريق مي تواند از آن بازدهی بدست آورد:
1- از محل تغییرات قيمت سهام و اختلاف قيمتي كه مابين قيمت خريد و قيمت فروش  حاصل مي گردد كه ممکن است قیمت فروش  بیشتر از قیمت خرید باشد و منجر به سود شخص گردد و ممکن است که بالعکس قیمت کاهش یافته باشد و خریدار ضرر کرده باشد .
2- از محل سود سالانه كه شركتها پرداخت ميكنند: اساساً شركتها بصورت سالانه سود خود را محاسبه و پرداخت مي كنند. يعني به كليه اشخاصي كه در زمان برگزاري مجمع عمومي سهامدار شركت باشند فارغ از اينكه يك روز قبل از برگزاري مجمع سهام شركت را خريداری يا از يكسال قبل سهامدار بوده باشند ، سود سالانه را پرداخت ميكنند.البته شركت مي تواند تا حداكثر 8 ماه بعد از برگزاري مجمع، از پرداخت سود خودداري نمايد و سهامدار نيز مي تواند طي اين 8 ماه سهام خود را فروخته و سودخود را بعدا از شركت مطالبه نمايد.لذا برای آنکه بازدهی خود از سرمایه گذاری در یک سهم را محاسبه نمائیم باید تغییر قیمت را در آن دوره زمانی مورد نظر محاسبه نمائیم و آنرا با سود سالیانه پرداختی جمع نمائیم.
قیمت سهام در ابتدای سال –  قیمت سهام در انتهای سال + سود پرداختی در مجمع سالیانه = بازده آن سال یا دوره سهم شرکت
100  *  قیمت اول دوره /  نرخ بازده آن سال شرکت  = درصد بازدهی آن سال سهم
جهت برداشت سود چه اقدامی باید کرد ؟

در بازه هاي زماني كه طي جدول زمان بندي پرداخت سود اعلام مي شود ، اعضاي محترم مي توانند با مراجعه به سایت شرکت و ورود به قسمت پرتال اعضا ،  با وارد کردن کد ملی و تکمیل فرم مربوطه جهت برداشت سود خود اقدام نمایند. چنانچه کد ملی و شماره سپرده ی اعضا در این قسمت صحیح نباشد و یا در سیستم ثبت نشده باشد و همچنين در زمانهاي خارج از جدول زمان بندي  می بايست  به نماینده ی اين شركت مستقر در استان مربوطه يا شهرستان مراجعه و  جهت تکمیل اطلاعات خود اقدام نمایند.

مجمع عمومی شرکت شاهد در چه تاریخی برگزار می گردد؟

مجمع عمومي شركت شاهد معمولاً حداكثرتا پايان مهرماه هر سال برگزار مي گردد و سود مجمع سالیانه مشخص می شود.

سود سالیانه شرکت شاهد چقدر است؟

سود سالیانه شرکت در سالهای مختلف متفاوت بوده و بسته به عملکرد اقتصادی شرکت متغییر یوده است .

موجودی بنده صفر است، آیا می توانم سهام شاهد را خریداری نمایم؟

بله. هم از طریق بورس و هم از طریق مؤسسه می توانید سهام شاهد را خریداری نمائیدولی اگر از مؤسسه خرید می نمائید ، معادل حداقل 2000 واحد سهمی باید به حساب مؤسسه واریز نمائید. سقف واریزی نیز نامحدود می باشد.

قیمت سهام شاهد را از چه طریقی می توان متوجه شد؟
 1. سایت بورس به آدرس www.irbourse.ir
 2. روزنامه های کثیرالانتشار و بخصوص اقتصادی
 3. تلفن گویای شرکت
 4. سایت اینترنتی شرکت(پرتال اعضا)
 5. ارسال پیامک به شماره  30002325
چرا قیمت سهام شاهد کم است و مثلا 2000 تومان نیست؟

قیمت بالای یک سهم به معنای خوب بودن آن سهم نیست . بلکه آنچه در قیمت یک سهم مهم است نوسانات و میزان افزایش آن است . مثلا اگرسهم 2000تومانی 100 تومان افزایش یابد 5% سود برای صاحب آن سهم داشته و لی اگر سهم 100تومانی 100تومان افزایش یابد 100% سود برای سهامدار در بردارد لذا سهم دومی به مراتب بهتر از سهم اولی خواهد بود.

چرا کارت اقتصاد نوین ما فعال نیست و هیچ پولی در آن نمی باشد؟

این کارت جهت تسهیل و تسریع در پرداخت به اعضاء محترم و عدم افتتاح حساب توسط اعضاء محترم صادر شده که درصورت ارائه درخواست برداشت سود یا فروش واحد سهی ،وجه به این حساب واریز گردد. لذا تا زمانیکه درخواست برداشت سود یا فروش واحد سهمی ارائه نگردد ، هیچ وجهی در این حساب نخواهد بود.

بنده کارت اقتصاد نوین خود را دریافت نکرده ام ، چگونه می توانم آنرا تهیه نمایم؟

شماره حساب اعضاء محترم در سیستم سهام گویا این شرکت و در اختیار کارشناسان اشتغال ادارات بنیاد شهید و نمایندگان محترم قرار گرفته ، وجود دارد . شماره آنرا از ایشان دریافت و با مراجعه به یکی از شعب بانک تقاضای کارت المثنی نمائید.

با توجه به اینکه اینجانب فاقد موجودی در آن شرکت می باشم، علت صدور کارت اقتصاد نوین چیست؟

به منظور تسهیل و تسریع در پرداختها توافقی با بانک اقتصاد نوین صورت گرفت که به موجب آن بانک متعهد شد برای تمام اشخاصی که این مؤسسه معرفی می کند به صورت رایگان و بدون پرداخت سپرده اولیه ، نوین کارت صادر نماید . لذا این شرکت نیز مشخصات تمامی فرزندان معزز شاهدی که نام آنها در سیستم شرکت ثبت شده بود را فارغ از اینکه دارای موجودی می باشند، صادر نمود که در تعامل با این شرکت یا جهت امور شخصی خود از آن استفاده نمایند.

مؤسسه اندوخته شاهد چه تفاوتی با شرکت شاهد دارد؟

مدیران شرکت شاهد در سال 82 به این نتیجه رسیدند که به دلایل ذیل منافع سهامداران در این است که شرکت وارد بورس اوراق بهادارشود:
1 -   توان رقابت شرکت با معتبرترین بنگاه های اقتصادی کشور
2-    واقعی شدن قیمت سهام شاهد(که با ورود به بورس دارائی سهامداران چند برابر شد)
3-    افزایش نظارت و شفافیت عملکرد
4-    تسهیل در بهره مندی از تسهیلات
5-    استفاده از معافیتهای مالیاتی
6-    افزایش قدرت نقدشوندگی سهام
ولی ورود شرکت به بورس معایبی ذیل را نیز بهمراه داشت :
1-    عدم امكان برگزاري مجمع عمومي شركت با حضور اكثر سهامداران بدليل تعداد زيادسهامداران و پراكندگي آنها در كل كشور و در نتيجه به خطر افتادن منافع سهامداران
2-    در زمان تصميم گيري درخصوص ورود شركت سرمايه گذاري شاهد به بورس صرفاً درتهران تالار بورس وجود داشت لذا سهامداران جهت فروش سهام خود مي بايست از دورتريننقاط كشور و بعضاً با تقبل هزينه اي بيشتر از دارائي سهام خود به کارگزاری های بورسدر تهران مراجعه مي كردند كه اين امر مغاير با منافع عموم سهامداران بود
3-    غالب سهامداران شرکت کمترین آشنائی با ادبیات سهامداری نداشتند و این موضوع منافع آنها را تحت تأثیر قرار می داد .
مدیران شرکت برای بهره مندی از مزایای بورس و در عین حال حذف معایب و موانع ورود شرکت به بورس ، به این نتیجه رسیدند که با تشکیل مؤسسه اندوخته شاهد توسط بنیاد شهید و اخذ وکالت از سهامداران مبنی بر اینکه این مؤسسه از طرف آنها درخصوص سهام آنها تصمیم گیری و درخواستهای برداشت سود و فروش سهام آنها و... را به انجام رساند ، این موانع مرتفع می گردد . لذا با اخذ وکالت از بیش از 90% از سهامداران شرکت شاهد مؤسسه اندوخته شاهد به نیابت از آنهد بعنوان سهامدار عمده شرکت شاهد تشکیل گردید .

نحوه تأسیس ، سهامداران و برنامه های آتی بانک دی چیست؟
 • بانک دی توسط مؤسسه اندوخته شاهد و با کمک بنیاد شهید تأسیس شد .
 • در حال حاضر 5/26 درصد از سهام آن متعلق به اعضاء مؤسسه اندوخته شاهد ، 30 درصد برای جانبازان ، حدود 10 درصد سازمانهای وابسته به بنیاد شهید و مابقی متعلق به دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی است . 
 • در خرداد 89 فعالیت بانک آغاز گردید .
 • تا پایان سال 89 قرار است افزایش سرمایه ای 100 درصدی را انجام دهد .
 • در سال 91 افزایش سرمایه 25% که طبق دستور بنیاد شهید و امور ایثارگران از محل مطالبات اعضاء انجام شد.
 • قرار است در آینده نه چندان دور تمامی حسابهای بنیاد شهید به بانک منتقل شود .
چه مقدار سهام بانک دی برای ما خریداری شده است؟

خرید سهام بانک دی برای اعضاء محترم مؤسسه اندوخته شاهد صرفا از محل 95% سود دو سال اخیر آنها انجام شده است . لذا کمترین تغییری در تعداد واحد سهمی اعضاء محترم در مؤسسه ایجاد نشده است و در مجموع هر عضو به میزان تقریبی واحد سهمی که در مؤسسه دارد دارای سهام بانک دی نیز می باشد .

چرا با این که تعدادی از اعضا از عملکرد بانک دی راضی نیستند باز هم شما از محل سود فرزندان برای افزایش سرمایه در این بانک استفاده نموده اید؟

با توجه به این که تعداد زیادی از اعضا به موقع از افزایش سرمایه مطلع نمی شوند و ممکن بود که حق آنان ضایع گردد و از طرفی دارای مطالبات راکدی نزد موسسه بودند که به آن سود تعلق نمی گرفت، مدیران بنیاد شهید و امور ایثار گران و نیز مدیران موسسه اندوخته شاهد تصمیم گرفتند که از محل این مطالبات، سهام حق تقدم1000 ریالي برای کلیه اعضایی که سهامدار بانک دی نیز هستند خریداری گردد. 

هنوز سوالاتی دارید که پاسخ داده نشده است؟