مدیر عامل موسسه اندوخته شاهد مطرح کرد: حقی که پس از سال ها حق به حق دار رسید؛ مدیریت شرکت شاهد در دستان فرزندان شهدا

صفحه نخست » اخبار و رویدادها » مدیر عامل موسسه اندوخته شاهد مطرح کرد: حقی که پس از سال ها حق به حق دار رسید؛ مدیریت شرکت شاهد در دستان فرزندان شهدا

جعفر علی اکبری، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و از فرزندان شهید با سابقه موفق مدیریتی است که سالها در سمت مدیرکلی زنجان، آذربایجان شرقی و.. و در سمت های مدیدیتی مرکز بنیادشهید وامورایثارگران کشور مشغول به فعالیت بوده است.
او همواره ارتباط بسیار خوبی را با فرزندان شهدا در کارهای خود داشته است. پایگاه خبری شهیدخبر(شهیدنیوز)، به سراغ ایشان به عنوان مدیر عامل موسسه اندوخته شاهد رفته تا سوالات متعددی که مخاطبین برایمان ارسال کرده اند را با ایشان مطرح کرده و گفتگویی داشته باشیم:

* آقای علی اکبری ابتدا برای روشن شدن اذهان وآشنایی فرزندان شهدا کمی در خصوص موسسه اندوخته شاهد ،شرکت ها و زیرمجموعه های آن برایمان بگویید.
همانطور که بسیاری از عزیزان شاهد می دانند شرکت شاهد در سال 1363 با اهدائی مبارک اولیه از طرف امام خمینی (ره) و با هدف جمع آوری بخشی از پس‌انداز ها و دارایی‌های فرزندان معزز شهدا جهت سرمایه‌گذاری و حفظ اصل دارایی و ایجاد ارزش افزوده برای آنها تشکیل شد و به هریک از فرزندان معزز شاهد و فرزندان آزاده‌ای که در زمان شهادت یا اسارت پدر کمتر از 20 سال سن داشتند حدود مبلغ 215000 ریال سهام اهدا شد.
در شهریور سال 86 فعالیت های این شرکت وارد بورس شد ودر این حرکت جدید ماموریت ها واهداف جدیدی برای شرکت شاهد معرفی واز سوی شرکت ها و هلدینگ های مختلف نظیر شرکت بازرگانی شاهد با زیر مجموعه فروشگاه های آزاد، خدمات فرودگاهی، بازرگانی فلزات وبازرگانی اسپید شاهد در حوزه های بازرگانی وتجارت و هلدینگ دوم شرکت عمران وتوسعه شاهد با زیرمجموعه های شرکت ساختمانی آسمان آفرین، شرکت کشت و صنعت شاهدان سبز، شرکت عمران وتوسعه آب و خاک کوثر، شرکت عمران و توسعه آتیه شاهدان خراسان، شرکت سرمایه گذاری توسعه گردشگری خراسان، شرکت عمران بهداشت چمستان، شرکت پاداد با هدف فعالیت در بخش املاک وصنعت ساختمان، کشاورزی وصنعت گردشگری فعالت دارد ودر هلدینگ سوم
شرکت سعدی با زیر مجموعه های شرکت گسترش صنایع و خدمات کــشاورزی، شرکت بین المللی سعدی کیش،شرکت کارگزاری نماد شاهدان با هدف فعالیت در زمینه سرمایه گذاری در بورس فعال شده ودر هادینگ چهارم نیز شرکت فراوری وتوسعه ابنیه شاهد با دومجموعه شاهد فارس وخراسان مدیریت و نظارت فنی بر امور ابنیه و مستغلات شرکت شاهد واجرای کلیه پرو‍ژه های ساختمانی عمرانی تاسیساتی را عهده دار است ودرآخر نیز شرکت هرمز انرژی با دوشرکت مخازن ساحل وجهان انرژی در حوزه سوخت وانرژی فعالت دارد.

*با توجه به اینکه در ابتدا شرکت شاهد به عنوان یک شرکت خصوصی با سهامداری فرزندان شهدا فعالیت می کرد، با ورود به بورس اوراق وبهادر این موضوع به چه شکل توجیه و دنبال شد؟

همانطور که گفتید از سال 63 که شرکت تاسیس شد تا 83 شرکت شاهد در بورس حضور نداشت، یک شرکت خصوصی بود که برای فرزندان شهدا فعالیت می کرد. شرکت شاهد در سال 83 تصمیم گرفت وارد بورس شود واین روند به علت گستردگی ودقت در انتقال وثبت سهام فرزندان شاهد تا سال 86 به طول انجامید ، وبعد که وارد بورس شدیم والان دیگر از طریق سامانه تک تک سهم داران را می شناسیم و از آن مهمتر هر شخصی خودش دیگر به راحتی می تواند سهام خریداری یا اینکه سهام خود را بفروشد.
برای اینکه کنترل و نظارت روی خرید و فروش سهام باشد، موسسه اندوخته شاهد با وکالت 70درصدی فرزندان شاهد در مجامع حاضر و بر شرکت شاهد نظارت می کند. ما به غیر از فرزندان وهمسران شاهد سهام دار غیز نیز داریم که از طریق بورس موفق به خرید سهام شرکت شاهد شدند واین روند کماکان ادامه دارد ونکته جالب این است که بسیاری از عزیزان شاهد علاوه به سهام ابتدایی ، خودشان خرید و فروش سهام می کنند. و سودش را از طریق دفاتر کارگزاری دریافت می کنند. برای اینکه این خرید و فروش ها تسهیل شود، موسسه اندوخته شاهد شرکت دیگری تاسیس به نام شرکت ذخیره شاهد که مدیر عامل آن در حال حاضر دکتر قوسیان که فرزند معزز شهید است در خدمت رسانی به عزیزان شاهد مشغول است و شهدا هر وقت بخواهند خرید و فروش کنند از طریق اینترنت وشبکه های ارتباطی می توانند به راحتی خرید و فروش سهام داشته باشند.

حقی که پس از سال ها حق به حق دار رسید؛ مدیریت شرکت شاهد در دستان فرزندان شهدا

*یکی از موضوعاتی که این روزها درباره شرکت شاهد مطرح است، تغییرات وجابجایی یکباره اعضای هیات مدیره آن است، چه شد که این تصمیم را گرفتید؟ آیا مشکلی در تیم قبلی وجود داشت؟
مشکل خاصی وجود نداشت. این جابجایی ها از اول در برنامه ما بود و سال گذشته با انتخاب اعضای هیئت مدیره قبل، براساس سیاست های شرکت شاهد ، تصمیم به برنامه ریزی پایه های کار، طرح ها و برنامه ها داشتیم که آن اعضاء به لحاظ سابقه وفعالیت های کاری خود جزء بهترین ها بودند وخوشبختانه در دوران این هیئت مدیره کارهایی از قبیل اصلاح ساختار، شناخت منابع، راه کارها، راه اندازی کارگروها به خوبی انجام شد وبه اصطلاح پی ریزی اصولی ایجاد شد و از انجا که از همان اول هم تصمیم بر این بود که مجموعه را به فرزندان شهدا بسپاریم، اعضای هیئت مدیره جدید را با شاخصه ومعیار های حضور در بخش اجرایی از بین فرزندان شاهد نخبه و جامعه ی ایثارگری انتخاب کردیم.

* اعضای جدید هیات مدیره چه کسانی هستند و چه سوابقی داشته اند؟
در انتخاب هیات مدیره جدید، دقت زیادی داشتیم که افراد کار بلد ونخبه از میان فرزندان شهدا را برای هیات مدیره شاهد انتخاب کنیم، سراغ گزینه های زیادی رفتیم ومذاکرات بسیاری کردیم. این باعث خوشحالی است که فرزندان شهدا در حوزه های بازرگانی واقتصادی آنقدر شاخص هستند که برای انتخاب باید به گلچین کردن ایشان پرداخت.

طبیعتا نفراتی که انتخاب نشدند چیزی کمتراز نفرات انتخاب شده ندارند. البته بعضی از عزیزان شاهد نیز به دلیل مشغله وفعالیت های دیگر امکان همکاری نداشتند اما خیلی از عزیزان شاهد که در جایگاه های شغلی بالایی هم حضور دارند قول همکاری برای اعتلای نام شرکت شاهد وحضور در اتاق فکر و ارائه راهکارها وهمکاری در حوزه های کاری مختلف را به ما دادند.

عزیزانی که برای هیات مدیره انتخاب ومعرفی شدند: دکتر نصیری یکی از مدیران باسابقه شرکت های نفتی و مدرس دانشگاه امام حسین(ع)، مهندس ممیزان مدیرعامل هلدینگ ساختمانی از شرکت های شستا،دکتر سجادیان نماینده 2 دوره مجلس شورای اسلامی وسابقه کاری در حوزه معدن واقتصادی ،مهندس بیگ محمد لو که از قبل هم در هیات مدیره شرکت شاهد به عنوان برادر شهید ومدیرعامل مشغول بوده و هستند وایشان معاون بازررگانی وزیر دفاع ، مدیرعامل یکی ازشرکت مهم سرمایه گذاری غدیر وفعال در حوزه های سرمایه گذاری وبازرگانی وآخرین نفر هم آقای شریعتی که از معاونان خوش نام بنیاد شهید وامور ایثارگران در سالیان قبل هستند.

*چه چشم اندازی را برای شرکت شاهد در نظر گرفته اید و آیا چشم اندازها با تغییرات مرتبط هستند؟ در شرکت های زیر مجموعه نیز فرزندان شهدا در هیات مدیره ها مشغول هستند؟
در خصوص سوال اول باید گفت که استراتژی فعالیت های شرکت شاهد براین اساس است که در حوزه های بازرگانی واقتصادی در زمره شرکت های فعال وپویا در تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم وبرای رسیدن به این امر مهم از فرزندان معزز شهدا بهره خواهیم برد. یکی از حوزه هایی که برنامه کلانی در آن خواهیم داشت فعالیت موثر در بخش صادرات است.در این زمینه از چند فرزند شهید فعال در زمینه ی شاهد استفاده شده است.لازم به ذکر است که فرزندان شهدا برای انجام این فعالیت حقوق دریافت نمیکنند.
در خصوص سوال دوم هم باید گفت که در شرکت های زیر مجموعه ازجمله عمران و توسعه، بازرگانی، سعدی و دیگر زیرمجموعه ها از فرزندان شاهد فعال در همان فعالیت دعوت به همکاری شده ودر جایگاه های هیات مدیره ومدیرعامل مشغول به فعالیت هستند.
*اگر فرزند شهیدی در ترکیب مدیریتی شما نباشد و یک طرح ویا پروژه خوب اقتصادی داشته باشد ، مجموعه شرکت های شاهد چه کمکی به این عزیز می تواند کند؟

همیشه گفته ایم که از طرح های کارآفرینی و پروژهای سودآوری که توسط فرزندان شهدا ارائه شود استقبال میکنیم. این طرح ها پس از بررسی در کمیته های تخصصی و تایید اجرا می شوند. نمونه ایی از پروژه های موفق شرکت شاهد، پروژه ملی در منطقه آزاد نمین استان اردبیل است که در چند فاز به بهره برداری خواهد رسید. در حال حاضر فاز اول این پروژه درحال بررسی و اجرا است. فرزندان شهدای که در خصوص توسعه وفعالیت در این حوزه طرحی دارند برایمان بیاورند تا با مشارکت خود آنها پیگیر باشیم.
بازرگانی شرکت شاهد در بخش صادرات نیز با تلاش فرزندان شاهدی که در این حوزه شاخص هستند آغار به فعالیت کرده. صادرات برخی محصولات به کشورهای خاورمیانه انجام شده است. در خصوص طرح های اقصادی صادراتی سود آور نیز از طرح های فرزندان شهدا استقبال می کنیم.
در حوزه های ساختمان، فراورده های نفتی، ابنیه، بازرگانی ، سرمایه گذاری وبرنامه های مختلف اقتصادی وسود آور نیز اگر فرزندان شهدا طرحی داشته باشند در کارگروه ها وکمیته های مختلف بررسی وسرمایه گذاری خواهیم کرد.

حقی که پس از سال ها حق به حق دار رسید؛ مدیریت شرکت شاهد در دستان فرزندان شهدا

*برخی اوقات در فضای مجازی شایعاتی مطرح است که با ضعیف جلوه دان مدیریت شرکت شاهد ،فرزندان شهدا را تحریک به فروش سهام به صورت جمعی می کنند، اتخاذ چنین تصمیمی چه تاثیری در فعالیت های شما خواهد داشت؟

خودتان می گویید شایعات ، پس نباید برپایه آن حرکت کرد. شاهدیم که بیشتر خریداران سهام، مجدد خود فرزندان شهدا هستند و از سال 86 تاکنون نیز شاهد بودیم برخی از فرزندان شهدا بنابر نیاز سهام خود را واگذار کرده اند وجالب است که تعداد زیادی از همین عزیزان پولی که برای پس انداز به دست اورده اند، مجدد آمده وخریدار سهام شاهد شده اند و وقتی وارد بورس اوراق بهادر می شوی، سهام شرکت شاهد جزء آن دسته از سهام های خوش طرف دار بوده ودر معاملات به راحتی جابجا می شوند ونوسان نرخ هم در میانگین همیشه مثبت بوده است.

*در این مصاحبه موضوعات مورد نظرمان را مطرح وجواب های خوبی هم دریافت کردیم، چنانچه مطلب خاص دیگری هست، مطرح بفرمایید.
دغدغه فرزندان شهدا، دغدغه ما نیز هست وبرای ما فرزند شهیدی که در پایتخت ویا دورترین شهر ایران سهام دار است هیچ فرقی ندارد وبه عنوان نماینده آنها وارتباطات گسترده ای که با سازمان ها ، ارگانها، وزارت خانه ها ومراکز اقتصادی ایجاد کرده ایم ،سعی ما برآن است کا همه فرزندان شهدا از آن منتفع شوند واگر در جایی هم کوتاهی وقصوری صورت گیرد با ابزارهای کنترلی ایجاد شده به سرعت در رفع آن کوشا اواهیم بود. کارگروهی متمرکز برای بررسی پروژه ها و سودآوری لحظه ایی آنها ایجاد کرده ایم و در آینده خبرهای خوبی را جامعه ایثارگری وخانواده های شهدا خواهیم داشت.