معرفی شرکت شاهد و موسسه اندوخته شاهد‏

شرکت ذخیره شاهد

معرفی شركت شاهد و موسسه اندوخته شاهد:
شرکت شاهد
شرکت شاهد در سال 1363 با اهدائی مبارک اولیه از طرف امام خمینی (ره) و با هدف جمع آوری بخشی از پس‌انداز ها و دارائی‌های فرزندان معزز شهدا جهت سرمایه‌گذاری و حفظ اصل دارائی و ایجاد ارزش افزوده برای آنها تشکیل شد و به هریک از فرزندان معزز شاهد و فرزندان آزاده‌ای که در زمان شهادت یا اسارت پدر کمتر از 20 سال سن داشتند حدود مبلغ 215000 ریال سهام اهدا شد.
این حرکت از آنجا که متبرک به هدیه حضرت امام (ره) و متعلق به فرزندان معزز شهدا بود، بسیار پر برکت شد و شركت شاهد در سال 1383 تبدیل به یک شرکت معتبر با چندین برابر سرمایه اولیه خود یعنی با سرمایه دفتری بیش از 173 میلیارد ریال و حدود 150 هزار نفر عضو و سهامدار شد. به نحوی كه پس از مطالعات چندین ساله پیرامون راهبرد آتی شرکت شاهد، مدیریت وقت آن به این نتیجه رسید که مصلحت شرکت و سهامداران در ورود به بورس است. لذا پس از گذراندن مراحل قانونی در تاریخ 84/06/07 نماد معاملاتی شرکت شاهد با قیمت 3,820ریال در تالار بورس گشوده شد . از زمان ورود شرکت به بورس نیز قیمت آن نوسانات زیادی داشته که علیرغم وضعیت بحرانی بورس روند مناسب و قابل قبولی را طی کرده است . سرمایه شرکت شاهد در حال حاضر بیش از 3 هزار میلیارد ریال است .
ماموریتهای شركت شاهد :
1- تأسیس و ایجاد کارخانجات و واحدهای تولیدی ، صنعتی ، کشاورزی ، ساختمانی و شرکتها و اداره آنان و مشارکت در سایر شرکتها و تأسیس شعبه یا نمایندگی در داخل و خارج از کشور .
2- مبادرت به کلیه عملیات بازرگانی اعم از خرید یا فروش ، واردات و صادرات و انجام هرگونه معاملات مجاز داخلی و خارجی .
3- استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانکها و مؤسسات اعتباری به نفع خود یا اشخاص حقوقی تابعه و ثالث .
4- اداره و نگهداری و خرید و فروش سهام شرکتهای تولیدی و خدماتی و اوراق بهاداری که طبق قوانین و مقررات کشور قابل خرید و فروش باشد .
5- اخذ نمایندگی، ایجاد شعبه و اعطاء نمایندگی در داخل و خارج از کشور .
6- اخذ مجوزهای لازم به منظور اجرای طرح های تولیدی جدید و یا توسعه و تکمیل کارخانجات تولیدی.
7- انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی ، مالی ، مدیریتی ، نظارت و پیگیری اجرای طرح های سرمایه گذاری صنعتی و ایجاد شرکتها و مؤسسات مطالعاتی و اجرائی در جهت تحقق هدف های شرکت .
8- تهیه خط مشی و روشهای لازم به منظور اداره، اصلاح، ادغام ، توسعه ، انحلال و یا فروش سهام یا اموال مؤسسات و شرکتهای متعلق به شرکت .
9- خرید و فروش املاک و مستغلات به قصد سرمایه گذاری و یا ایجاد مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری .

شركت شاهد به عنوان مـهـمترین بازوی اقتصادی مؤسسه اندوخته شاهد در پنج مـــحور به شرح ذیل فعالیت دارد:
هلدینگ بازرگانی (شركت بازرگانی شاهد) : این هلدینگ در زمینه فعالیت های بازرگانی و تجاری فعالیت می كنند و شامل شركتهای فروشگاههای آزاد شاهد، خدمات فرودگاهی شاهد، بازرگانی فلزات شاهد و بازرگانی اسپید شاهد می باشد.
هلدینگ ساختمان و املاك ( شركت عمران و توسعه شاهد) : این هلدینگ در سه بخش املاك و صنعت ساختمان، بخش صنعت كشاورزی وبخش صنعت گردشگری فعالیت دارد. كه 7 شركت در زیرمجموعه آن به فعالیت می‌پردازد:
1- شركت ساختمانی آسمان آفرین2- شركت كشت و صنعت شاهدان سبز3- شركت عمران وتوسعه آب و خاك كوثر4-شركت عمران و توسعه آتیه شاهدان خراسان5- شرکت سرمایه گذاری توسعه گردشگری خراسان6- شركت عمران بهدشت چمستان7- شركت پاداد
هلدینگ سرمایه‌گذاری (شركت سعدی ) : این هلدینگ در زمینه سرمایه گذاری در بورس فعالیت می كند و شركت های زیر مجموعه این هلدینگ عبارتند از: 1- شركت گسترش صنایع و خدمات كــشاورزی2- شركت بین المللی سعدی كیش3- شركت كارگزاری نماد شاهدان
هلدینگ فرآوری و توسعه ابنیه (شركت فرآوری و توسعه ابنیه شاهد) : به طور كلی این هلدینگ مدیریت و نظارت فنی بر امور ابنیه و مستغلات شركت شاهد واجرای كلیه پرو‍ژه های ساختمانی عمرانی تاسیساتی و هرگونه فعالیت فنی و مهندسی در زمینــه های صنعتــی خدماتی و تولیدی و بازرگانی ،ارائه کلـیه خدمـات مالـــی – مدیریت و مشـاوره را انجام می‌دهد و شركت های شاهد فارس و شاهد خراسان زیر مجموعه آن می باشند.
هلدینگ سوخت و انرژی(شركت هرمز انرژی) : این هلدینگ در زمینه سوخت و انرژی فعالیت می‌كند و در حال حاضر شركت مخازن ساحل و شركت جهان انرژی ساحل زیر مجموعه آن می باشد.

مؤسسه اندوخته شاهد
هر چند ورود شرکت شاهد به بورس اوراق بهادار مزایای بسیاری را برای سهام‌داران بدنبال داشت ولی یکسری مشكلات نیز پیش بینی می شد که باید حتماً در جهت رفع آنها اقدام می شد. از جمله اینکه در آن زمان تالار بورس صرفاً در تهران قرار داشت و تعداد زیادی از سهامداران شرکت که در دور افتاده‌ترین شهرها و روستاهای کشور زندگی می‌کردند می‌بایست با صرف هزینه‌ای گزاف و بعضاً بیش از موجودی سهام خود ، به تهران مراجعه و سهام خود را می فروختند. از طرفی ادبیات حاکم بر بورس ادبیات خاصی است که اکثر سهامداران با آن آشنائی ندارند. همچنین ممکن بود یک نفر بـا خرید تعداد قابل توجهی از سهـام شـاهد به سهامدار عمده شركت شاهد بدل شود منـافع 150 هزار فرزند شهید را تحت الشعاع منافع شخصی خود قرار دهد و موجب زیانهای غیر قابل جبران به آنان گردد و ... لذا در سال 83 مؤسسه اندوخته شاهد با وکالت قریب به 90% سهامداران شرکت شاهد تأسیس گردید و به‌عبارتی اجازه یافت بعنوان سهامدار عمده شرکت شاهد در مجامع شرکت کرده و مدیران مورد نظر خود را منصوب نماید تا بتواند سیاست‌های مد نظر خود را كه در راستای تامین منافع فرزندان معظم شهدا می‌باشد در شركت شاهد اعمال نماید ، درخواستهای فروش و خرید سهام و برداشت سود اعضا را قبول کند و با کمک ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستانها،به‌عنوان کارگزار ثانوی ، نسبت به خرید و فروش سهام اعضا اقدام و به این ترتیب کلیه امور مربوط به سهام آنها راعهده دارشد .